Dragi psihijatri, psiholozi, psihoanalitičari, psihoterapeuti,
- Da li biste voleli da svoj rad učinite efektivnijim i bržim?
- Da li biste voleli da vam pacijent svaku seansu završi u stanju integrisanih emocija?
- Da li biste voleli da vaš rad sa pacijentom traje mnogo kraće?
Psihoterapija dugo traje. Spora je. Pacijent često tokom seanse probudi emocije koje je dugo potiskivao i vi tada vidite pomak na bolje. A on se vraća u život u stanju neintegrisanih emocija. Probudio je nešto sa čime jos uvek ne ume da se nosi.
Nedavno mi se javila žena koja je, uprkos teškom detinjstvu i životu. bila vesela pre psihoterapije. Kroz psihoterapiju ona je osvestila mnoge svoje unutrašnje konflikte. Kada sam zatražio od nje da oseti radost, ona se rasplakala. Nije mogla da oseti ni trunku nekadašnje radosti. Najviše do čega smo uspeli da dodjemo u prve dve seanse je stanje neutralnog mira.
Sada znamo sta nam je posao. Da kod nje probudimo tu nekadašnju radost. I da je posle toga integrišemo sa opstom tugom koja joj je prekrila život.
Ukoliko vam je cilj da vaš rad bude po svaku cenu naučno potkrepljen, PEAT nije za vas.
Radi se o metodi koju je osmislio vaš kolega, diplomirani psiholog Živorad Mihajlović Slavinski sa ciljem da pomogne ljudima da prevazidju svoje nepozeljne emocije i unutrašnje konflikte. Sama metoda nije naučno istraživana. Autoru nije bila važna naučna zasnovanost metode, već to što ona u praktičnom radu daje neverovatno dobre rezultate za kratko vreme.
Ukoliko iskreno želite da pomognete pacijentu da razreši svoje probleme, uveravam vas da PEAT jeste prava metoda za vas.
Uostalom, možete je prvo testirati na sebi pa kad se uverite da daje rezultate, možete se prijaviti za Seminar.
Kako radi PEAT?
Pre svega, odredjujemo problem na kome ćemo raditi. Problem definišemo kao neželjeno emotivno stanje u tačno odredjenoj situaciji. Na primer, strah od smrti. Jako čest problem kod anksioznih ljudi.
Zatim suočavamo klijenta sa njegovim problemom. Tada se u njegovom polju svesti javlja novi sadržaj koji dolazi iz podsvesti i koji je u vezi sa problemom od koga smo pošli. Dalje se krećemo lancem podsvesnih sadržaja, koje nam klijent saopštava. Tako idemo sve dublje i dublje, sve do samog korena problema. Kada klijent osvesti koren problema – problem nestaje.
U gore navedenom slučaju, klijent vise neće osećati strah kada pomisli na smrt. I ne samo strah, on neće moći da oseti nijednu drugu neprijatnu emociju kad pomisli na smrt. Dakle, ne “čistimo” samo neželjeno emotivno stanje već i samu situaciju sa kojom je emocija povezana. Klijent stiče drugačiju percepciju situacije.
PEAT, naravno, nije čarobni štapić. Mi u jednoj seansi možemo da ga oslobodimo samo jednog, redje nekoliko problema. Kod slučajeva npr. anksioznosti, potrebno je, prosečno, desetak seansi (i dosta samostalnog rada) da se celokupni problem potpuno razreši.
Kod nekih klijenata, jednostavno, ne dolazi do uspeha. PEAT praktičari iz iskustva tvrde da ova tehnika “ne radi” za oko 5% ljudi. Kod anksioznih čak i česće od toga. Sudeći po mom iskustvu, anksiozni često ne umeju da prestanu sa potiskivanjem. U tom slučaju, ne uspevaju da
Ipak, rezultati su ohrabrujući. Jedan klijent se rešio anksioznosti u samo jednoj seansi. Jednoj klijentkinji je trebalo 2 sata i 40 minuta efektivnog rada da to isto postigne. Obično je dovoljno 10 jednočasovnih seansi.
Traume
PEAT tehnika se pokazala izuzetno efikasnom u vezi trauma. Ona “prazni” traumatična iskustva iz prošlosti za veoma kratko vreme. Opet da kažem, u jednom procesu radimo na jednom traumatičnom dogadjaju. S obzirom na to da jedan proces traje svega nekoliko minuta za jedan sat možete “počistiti” mnoštvo trauma.
Sta se zapravo dogadja?
Mi uklanjamo emotivni naboj iz traumatičnog dogadjaja. Na kraju procesa, klijentu ostaje samo “prazno” sećanje na to iskustvo. On ili ona više ne može da poveže tu “sliku” ni sa kakvom neželjenom emocijom.
Nadam se da sam vam ovim tekstom donekle objasnio sta PEAT tehnika moze da učini za vas i vaše pacijente. Molim vas da pročitate i druge stranice i postove na ovom sajtu kako biste se bliže upoznali sa ovom metodom. Naročito obratite pažnju na komentare korisnika PEAT-a ispod tekstova.
Spremite pitanja i Prijavite se za besplatan konsultativni razgovor!