Trajnost rezultata PEAT procesovanja

Trajnost rezultata PEAT procesovanja

Koliko su trajni rezultati PEAT procesa?

Primetio sam da mnogi PEAT procesori pa i treneri preterano naglašavaju trajnost rezultata postignutih PEAT procesima. Naročito to čine oni koji skupo naplaćuju svoje usluge. Kako bi inače mogli da izvuku toliki novac ako nude samo privremene rezultate?

Zato sam odlučio da vam u ovom članku kažem pravu istinu o tome koliko su rezultati PEAT procesovanja stvarno trajni.

Za početak, navešću vam dva slučaja iz moje prakse.

Kada je čuo za PEAT, R. je poželeo da postane procesor. Posle prve sesije, nije uklonio samo problem na kome smo radili, uklonio je SVE PROBLEME koje je imao. Posle 10-tak dana rekao mi je: Ljubinko, ja bih zaista želeo da nastavim rad s tobom, i da postanem procesor, ali ja nemam više na čemu da radim.

Z-a je napustila žena, otišla sa drugim i odvela decu. Mučio se sa osećanjima tuge, krivice i ljubomore. Tokom nekoliko sesija uspešno se rešio tih problema i pomirio se sa situacijom. Uz to, prošao je 2 stepen PEAT Akademije: Sam svoj terapeut gde je naučio kako da samostalno radi nekoliko tehnika.

Ali, ne lezi vraže, par meseci nakon toga, prenerazila me je njegova poruka: Druze moj, ja sam ti na ivici samoubojstva.

Odmah sam zakazao razgovor s njim da vidim o čemu se radi. Delovao je stvarno jadno. Problemi na kojima smo radili su se vratili, i to naizgled sa jos većom snagom. Ipak, nekako sam uspeo da ga motivišem da ponovo počne da radi tehnike koje je naučio.

Nekoliko dana kasnije stigla mi je nova poruka:

“Prijatelju Ponovio sam sve procese šta smo radili više puta i napredak je vidljiv izgleda da ja to nisam do sada dovoljno redovito radio.Hvala ti još jednom čut čemo se.Pozdrav”.

Jos jedanput se pokazalo tačnim ono o čemu sam pisao u članku Kako biti srećan da samo stalnom praksom možemo da postignemo značajne rezultate.

Duboki PEAT proces je probojno iskustvo. Ukloniš ogroman priblem koji te je kinjio mesecima ili godinama i doživiš momenat transcedencije. Svi ostali problemi postanu nekako relativni, manje značajni, nebitni. Ponekad, kao kod R-a, jednostavno nestanu.

Tokom tog prvog PEAT procesa otkriješ svoje tzv. Lične Kodove. Oni predstavljaju tvoje glavne polaritete, tvoju osnovnu životnu igru. Koju sada igraš pod prisilom podsvesti, potpuno nesvesno. Kad osvestiš svoje Lične Kodove, prisila prestaje. Postaješ svestan/svesna svoje životne igre. Možes i dalje da je igraš ali to više ne činis nesvesno, niti pod prisilom.

Stičes slobodu OD te igre i slobodu ZA igru…. kako je govorio autor PEAT metode Živorad Mihajlović Slavinski.

Sve to je često dovoljno da privremeno prevazidjes sve svoje probleme.

Ali, tvoja podsvest te čeka iza ćoška. Što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji… kaže naš narod.

Da bih to bolje objasnio, opisaću vam šta se tačno dogadja tokom jednog PEAT procesa.

Na početku, uzimamo jedan mali deo tog haosa koji zovete JA i stavljamo ga u fokus svesti. Taj mali deo haosa koji jesmo nazivamo PROBLEM. Problem definišemo kao neželjeno emotivno stanje u tačno odredjenoj situaciji.

Kada se fokusiramo na problem, počinju iz podsvesti da izranjaju sadržaji koji su u vezi sa problemom, tačnije kompomente tog problema.

Kako koji sadržaj isplivava iz podsvesti, mi ga postajemo svesni i samim tim ga se oslobadjamo. Pred kraj procesa postajemo svesni para polariteta koji su u osnovi problema. Kroz proces integracije, pomirimo te polaritete i stupamo u stanje Jednosti. Prevazilazimo dualnost i stizemo u stanje čiste svesti.

Tako, polazeći od problema koji imamo, krećući se kroz podsvesne sadržaje, kopamo “bunar” do pitke vode -do čiste svesti. Kad do nje stignemo, problem je nestao. “Dok si na nivou problemu, nema rešenja. Kad dospeš na nivo iznad – nema problema”.

Sta smo zapravo uradili?

Iskopali smo “bunar” do čiste svesti i problem je nestao. Šta je ostalo? Celokupna vaša podsvest (ego) je pomerena i vi imate iskustvo jednosti. Ali, napravili ste rupu u podsvesti, i ona da bi ostala celovita, nastoji da je zakrpi. I u tome naravno uspeva nakon nekog vremena. Tu, gde je bio jedan problem, koji ste PEAT-om rešili, pojaviće se sličan, koji ponekad naizgled nema nikakve veze sa prethodnim.

Jedan problem ste uklonili ali pojavio se novi. Šta sad?

Mi ovaj novi problem u PEAT-u nazivamo “novim slojem starog problema”. Zato pravimo pauzu od bar 7 dana izmedju prvog i drugog procesa da bi se aktivirao taj novi sloj. Redje je potrebna duža pauza.

Zato, kad vam neko kaže da ce da vam ukloni problem zauvek, uzmite to sa skepsom. To često jeste tačno u velikom broju slucajeva, ali ne uvek. Kao sto ste videli na primeru Z-a.

Da se vratimo na R-a. Čoveka koji je otklonio sve svoje probleme jednim PEAT procesom. Javio mi se nekoliko meseci kasnije. Bio je u stanju očaja. Nije to bio novi sloj starog problema. Situacija se promenila.

U firmi gde je on bio menadzer, desila se ogromna pronevera novca. Više od 500.000, manje od milion evra, ne sećam se tačne cifre. Kao menadžer firme, bio je po prirodi stvari kriv, ako ne dokaze suprotno. Morao je to da zna.

Pretio mu je zatvor, pretili su njemu, njegovoj porodici, bio je očajan. Verovali ili ne, PEAT ga je za nekoliko minuta uveo iz stanja očaja u stanje prihvatanja. “Pa šta, nisam ni prvi ni jedini koji ce dospeti u zatvor nevin. Snaći ću se nekako”

Predlozžo sam mu da ga naučim da samostalno radi PEAT tehniku koja se zove Univerzalni Proces. Medjutim, dan po dan on je odlagao, jer je uvek “imao važnijeg posla”, i na kraju…

Dospeo je u zatvor. Ne običan, vec istražni, koji je barem 10 puta teži, tako kažu. Suočen sa svakodnevnim “pranjem mozga”, ponekad se tokom ispitivanja pitao: Možda sam ja stvarno kriv? Da biste shvatili razliku izmedju zatvora i istražnog zatvora treba da pročitate knjigu Borivoja Pekića: Godine koje su pojeli skakavci…

Izašao je posle mesec i po dana. Dokazao je svoju nevinost.

Ali hteo sam i ja njemu nesto da dokažem, pa sam ga nagovorio da ipak nauči da radi Univerzalni Proces, sam na sebi. Kad smo najzad to uradili, rekao mi je: Ljubinko, da mi je ovo bilo u zatvoru, osećao bih se tamo kao na Havajima”.

Da ubacim i treći slučaj i bice sve jasno. Žena koja je na psihoterapiji Jungovskog tipa provela 3 godine, rekla je: “Psihoterapija je pešačenje do Himalaja. I to je dobro, problem se reši. A PEAT, on te odmah katapultira na drugu planetu.”

Kroz dalji rad, shvatila je da ni PEAT nije čarobni štapić. Da je neophodno da se stalno radi na sebi. Da se ne ostaje dugo na drugoj planeti bez obzira na katapult.

Već po drugi put pominjem stalan rad. Ovo ne znaci da treba da postanete rob PEAT-a. Ne morate čak ni svakodnevno da ga radite.

Dovoljno je da kad se nadjete u lošem stanju uradite proces ili dva i za 5-15 minuta bićete ponovo u dobrom stanju.

Ukoliko želite da radite dublje na sebi, tim bolje. Kad počistite svoje glavne probleme naći ćete se u stanju gde ce vam se činiti da više nemate na čemu da radite. Ali, uvek ima. Samo sidjite dublje u sebe i zahvatite svoju podsvest. Prvenstveno samosabotirajuća uverenja.

Kako budete otkrivali i čistili svoja ograničavajuća uverenja i menjali ponašanja koja ste razvili u skladu sa njima, tako ce se ubrzavati vas lični i spiritualni razvoj. Počećete da napredujete na svim planovima – holistički.

Dakle, koliko su stvarno trajni rezultati PEAT prosesovanja?

Pravi odgovor je: Rezultati PEAT procesovanja jesu relativno trajni! Ali, mi PEAT procesori i treneri, nikada to ne možemo da garantujemo, ako smo pošteni.

Nisu ni svi problemi isti. Većinom se relativno lako uklone, ali za neke (zavisnosti, anksioznost…) je potreban duži i temeljniji rad.

Možda je najbolja strana PEAT tehnika to što, kad ih naučite, možete sami da ih radite. Nije potrebno da mesecima ili godinama plaćate skupe psihoterapeute.

Naučite PEAT i postanite sami svoj psihoterapeut!

Javite se da zakazemo besplatan konsultativni razgovor!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *